Home » Finanční páka

Co je to pákový efekt?

Finanční páka umožňuje investorovi obchodovat s větším objemem finančních prostředků, než které skutečně vlastní. To může vést k větším ziskům, ale také k větším ztrátám. Při použití finanční páky je důležité být obezřetný a mít dostatečnou znalost trhu. Jednou z hlavních výhod obchodování na trhu je pákový efekt.

Pákový efekt se někdy označuje jako maržový účet a ty jsou na  trhu velmi rozšířené. Pákový efekt je možnost obchodovat v částkách, které jsou vyšší než váš celkový držený vklad, obchodovat na páku můžete jak měnové páry, akcie, komodity a v poslední době je i rozšířené pákové obchodování kryptoměn.

Například můžete mít vklad ve výši 1000 USD a můžete obchodovat s částkami ve výši 5000 USD! Nabízená finanční maximální páka je tedy 5:1, což znamená, že můžete obchodovat až s 5 násobkem hodnoty svého vlastního kapitálu.

Možná se nyní ptáte, jak je to možné; v dnešní době není nic zadarmo; no, měli byste pravdu. Čím větší pákový efekt obchodník používá, tím větší je jeho schopnost vydělávat, ale také tím větší je jeho riziko – je to tedy dvousečná zbraň.

Udělejme si další příklad

V tomto případě může obchodník držet obchody až do výše 30 násobku svého vkladu, což by v tomto případě bylo 15 000 USD. Řekněme, že obchodník vložil 500 USD (jak jsme již zmínili, nabízíme pákový efekt 30:1); v tomto případě může obchodník držet obchody až do výše 30násobku svého vkladu, což by v tomto případě bylo 15 000 USD.

Kde obchodovat


Demo účet zdarma
Upozornění na ceny formou SMS!
Aplikace v češtině

4.3
Varování před riziky
U 77% účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Broker Plus500 byl založen již v roce 2008. Společnost je také veřejně obchodována na Londýnské burze cenných papírů (LSE: PLUS) a je součástí indexu FTSE 250. Plus500 je tak důvěryhodný online broker, navíc je regulovaný úřady nejvyšší úrovně jako CYSEC a FCA v UK. Webtrader Plus500 je snadno použitelná platforma s mobilní aplikací, dostupná i na webu.