Zaměřte se na to co je pro vás důležité. Výběr brokera by měl vždy vycházet z vaší jedinečné obchodní strategie a přístupu k trhu. Pokud jste ještě nováčkem a váš přístup k trhu je nejasný, můžete si vybrat jakoukoliv z ověřených firem našich recenzí a nebudete zklamáni. Středně pokročilí a profesionální obchodníci by měli striktně vycházet z povahy broker a jeho dostupné technologie.
Poziční obchodování může být realizováno u jakékoliv firmy, je to jediný přístup k trhu u kterého vám doporučíme i brokera typu MM a váš zrak by se měl upnout spíše na ceny swapových bodů, než na rychlost nebo likviditu vybraného brokera.
Intradenní obchodníci, kterých je většina budou volit brokera typu STP. Jedině transparentnost vám zaručí rychlé a bezproblémové obchodování. Posledním 2 typy obchodníka je intradenní skalper a obchodník spoléhající na makro-ekonomické události. Pro tyto dva typy obchodníků se hodí pouze broker s technologií ECN. Jedině tak vám může broker na rozdíl od MM a STP zaručit likviditu až do 50 lotů během několika milisekund.
Kdo to je broker?
Představte si, že by jste si měli všechny obchody, které chcete provést vyřizovat přímo sami v bance. To by vás chuť na obchodování velice rychle přešla a banka by nedělala nic jiného, než akceptovala objednávky obchodníků. Proto vznik institut brokera, což je společnost, která vám zprostředkuje obchodování na finančních trzích pomocí své platformy a napojení na největší poskytovatele likvidity světa.
Pomocí svého brokera můžete realizovat příkazy k nákupu nebo prodeji vybraného finančního instrumentu a přímo ve vaší platformě vidíte, jak se vás obchod vyvíjí. Platforma brokera také nabízí i doprovodné služby jako je automatické vyplnění obchodu na vámi udané ceně nebo zastavení ztráty, pokud je to potřeba. V neposlední řadě broker nabízí pomocí platformy nástroje technické a někdy i fundamentální analýzy, které vám celé obchodování výrazně ulehčí.
Brokeři nabízejí především obchodování na finančních a burzovních trzích a umožňují uživatelům pomocí své platformy vstupovat na trh. Brokeři jsou tím jediným možným způsobem, jak může běžný obchodník obchodovat akcie, forex, krypto, komodity, indexy nebo i ETF. Někteří Brokeři také převzali úlohu CFD brokerů a nabízejí rozšířené portfolio instrumentů o různé futures na komodity, opce na akcie a v neposlední řadě také virtuální kryptoměny. Většina trhů se obchoduje v obchodní hodiny 5 dní v týdnu. Obchodování o víkendu je možné, ale kvůli nedostatečné likviditě jej nabízejí pouze specializovaní brokeři a to jen pro některé trhy, jako je třeba krypto.
Typy příkazů
Každý broker nabízí po registraci vašeho obchodního účtu možnost přihlásit se do uživatelské platformy ve které budete následně provádět jeden z mnoha příkazů. Nejběžnějším příkazem je BUY ( nákup ) nebo SELL ( prodej ). Rozšířené příkazy jsou potom BUY / SELL STOP a LIMIT. Tyto příkazy vám zajistí, že nákup nebo prodej vámi zvoleného instrumentu proběhne na vámi udané ceně. Kromě těchto základních příkazů vám broker umožňuje zadat příkaz STOP LOSS a TAKE PROFIT, pomocí kterých budete realizovat předem daný zisk nebo ztrátu. Brokeři nadále nabízejí zpravodajský servis přímo do obchodní platformy, nebo pomocí emailů a ti lepší z nich dokonce už předem zpracované analýzy trhu pro následující hodiny / dny.
Regulace
Pokud se plánujete stát obchodníkem na plný úvazek, je dobré nespokojit se s prvním brokerem na kterého narazíte, ale pořádně si brokera prolustrovat. Váš vybraný broker musí být regulován nějakou z ověřených světových autorit. Regulační orgán vás nejen v případě insolvence firmy zastoupí a vymůže od brokera váš vklad, ale je také garantem kompenzačního fondu klientů, který se u Kyperských brokerů pohybuje na hodnotě $20.000 na člověka a v Londýně dokonce na $40.000 na 1 jediného obchodníka. Do tohoto kompenzačního fondu musí brokeři přispívat povinně.
Regulační orgán je také druhé místo, kam se obrátit v případě jakéhokoliv problému s brokerem. První místo je broker samotný a snažit se vyřešit problém přímo. Regulátor je schopný brokera donutit spolupracovat – pokud je provinění většího rozsahu, regulátor může navíc uložit pokutu v řádech několika stovek tisíc dolarů a v nejhorším případě až brokerovi odebrat licenci. Proto vždy obchodujte u regulovaného subjektu, máte tím plnou jistotu, že vás nikdo neokrade.
Původ brokera
Banány sice chutnají dobře, ale mít brokera z končin kde se pěstují už po chuti každému být nemusí. Některé zahraniční společnosti si zakládají své firmy mimo EU například v Nigérii, kde mohou kvůli nízkým nákladům na provoz přežívat podstatně déle i jako špatný broker. Regulátor v Nigérii není na stejné úrovni jako v zemi se stabilní politickou situací a v případě jakéhokoliv problému spíše nedočkáte. Pro váš naprostý klid si tedy vyberte brokera buď se sídlem na Kypru nebo v Londýně. Kypr také zní exoticky, ale je sídlem jednoho z nejuznávanějších regulátoru CySec a vklady jsou ze zákona pojištěny až do výše $20.000.
Další pastí na nevědomého obchodníka je také zaměnění regulace za notifikaci. Pokud vidíte zahraničního brokera v ČR chvástat se regulací ČNB byť je třeba z blízkého Polska, jedná se o mystifikaci. Broker totiž může být regulován pouze v místě jeho založení. V opačném případě obdržuje broker od ČNB pouze notifikaci, což je ve své podstatě pouze povolení k podnikání na území ČR. V případě jakéhokoliv problému je ale nutné obracet se na regulátora v zemi založení firmy, tedy například v Polsku.
Typy brokera
Je nutné se zamyslet na přístupu k trhu samotnému. Obecně platí, že začátečník se řadí k brokerům, kteří spadají do skupiny tvůrců trhu. Tito brokeři své nedostatky kompenzují nadstandardními službami a rozšířeným portfoliem finančních nástrojů.
Pokročilý a profesionální obchodník většinou zakotví u STP brokerů a obchodník obchodující extrémní objemy, AOS nebo čistě zprávy najde své místo u ECN brokera. Někteří obchodníci se často hrnou k ECN brokerům zbytečně, i když by jim stačil levnější STP broker. Nezapomínejte na všudypřítomný dodatečný poplatek u ECN brokera a zahrňte ho do své kalkulace předtím, než si u brokera založíte účet.
Obecně však platí, že typ brokera zvolíme podle toho, na co se chceme zaměřit. Ne každý broker podporuje všechny finanční a burzovní trhy.
Spready / poplatky
Obchodník na finančních trzích je svým způsobem také podnikatel a jako každý podnikatel by se měl snažit tlačit své náklady na obchod dolů. Občas se může stát, že se na obchodníka u brokera nahrne takové množství poplatků a spolu s nepřiměřeným spreadem ho úplně vyřadí z trhu. Hodnota spreadu by v dnešní době neměla přesáhovat více než 5 pipů.
Brokeři, kteří nabízejí obchodování od 6 pipů a výše tím pouze sledují neznalost klientů a za jejich peníze následně pořádají své obří marketingové kampaně a soutěže o drahá auta. Chytrý obchodník se takovému makléři zdaleka vyhne.
Náklady na převod finančních prostředků
Podstatným, ale často opomíjeným nákladem za obchodování je poplatek za vklad / výběr finančních prostředků. Chápeme, že pokud obchodník vybírá týdně částku přesahující $500, může vám náklad $40 za bankovní převod připadat směšný. V případě, že jste menší obchodník a vaše zisky se pohybují do $100 týdně, může poplatek z převodu peněz při špatně zvoleném způsobu platby tvořit až 40% z vydělané částky !
Tomuto se můžeme vyhnout správným výběrem metody vkladu na účet brokera, nebo výběrem brokera, který hradí veškeré náklady za převod finančních prostředků.
Bankovní převod bývá nejpomalejší a také nejdražší, je na místě zvážit vklad kartou u které jsou poplatky citelně nižší. Většina brokerů dokonce zajišťuje výběry od $100 úplně zdarma, v ostatních případech se jedná o menší částku a bývá nějaký menší poplatek.
Možnost využití elektronických peněženek jako jsou Paypal nebo Skrill je také na místě, protože poplatky zde bývají hrazeny brokerem a jejich převod na český bankovní účet je ve výsledku výhodnější, než přímý převod peněz do / ze zahraničí.
Obchodní platforma
Existují dva druhy platforem se kterými se obchodník setká. V prvním případě se jedná o populární a nejrozšířenější platformu Meta Trader. V druhém potom vlastní unikátní platforma brokera. Platforma MetaTrader je zavedený a časem prověřený standard, na který už si zvykla většina obchodníků. Ze začátku určitě doporučujeme používat pouze platformu MetaTrader. Všechny online tutoriály a možnost zpětně testovat obchodní strategie odehrávají v platformě MT a pro obchodníka může být přechod na nějakou z unikátních platforem brokera matoucí.
Pokud jste často na cestách a potřebujete kontrolovat obchody přes svůj telefon, je vhodné vybrat si brokera, který mobilní platformou podporuje – ano i v dnešní době se najdou společnosti, které mobilní platformu nedisponují. Jestli jste tento vyčerpávající článek dočetli až do konce, potom už vám nic nebrání vybrat si některého z doporučených brokerů na našem portálu.