Pro obchodování na trzích je nutností se co nejvíce „spřátelit“ s rozhraním, který ten či onen broker používá. I přesto, že každý z těchto obchodovacích systémů vypadá často odlišně, většinou jde pouze o design. Nicméně druhy obchodních příkazů, které budete denně používat, se nemění. Podívejme se tedy na ty nejdůležitější:
Buy (nákup) – tržní příkaz Buy slouží k okamžitému nákupu dané měny
Sell (prodej) – tržní příkaz Sell slouží k okamžitému prodeji dané měny
Limitní příkazy (Limit Order)
Limitní příkaz se používá při koupi měnových párů, u kterých očekáváme, že po dosažení určitě cenové hranice / limitu se cena opět vrátí zpět. Limitní příkaz ke koupi (Buy limit) je tedy umístěn pod aktuální tržní cenu, kdežto limitní příkaz k prodeji (Sell limit) se nachází nad aktuální cenou na trhu. Použitím této funkce si stanovíte cenu, kterou jste ochotni zaplatit nebo inkasovat za určitou měnu.
Příklad Buy Limit
Aktuální cena páru USD / JPY je 119.00 a analýza nám ukázala, že cena bude postupně klesat až na 118.50, odkud opět poroste nahoru. Do obchodního softwaru tedy zadáme příkaz Buy Limit na hodnotu 118.50, takže nakoupíme za stejnou nebo lepší cenu, než v momentu zadání příkazu. Příkaz Sell Limit funguje na stejné bázi, akorát měnové páry prodáváme na vyšších hodnotách, než jsou ty aktuální.
Stop příkazy (Stop Order)
Stop příkazy se od těch limitní liší naším odhadem trhu. Stop příkaz použijeme, když očekáváme, že cena měnového páru prorazí určitou hranici a bude pokračovat dále stejným směrem. Použitím příkazu Buy Stop tedy chceme nakoupit za cenu, kterou jsme zvolili nebo vyšší, protože předpokládáme, že cena poté bude dále stoupat.
Příklad Buy Stop
Aktuální cena páru USD / JPY je 119.00 a analýza nám ukázala, že cena po proražení hodnoty 119.50 bude dále růst. Do obchodního softwaru tedy zadáme příkaz Buy Stop na hodnotu 119.50, takže nakoupíme za stejnou nebo vyšší cenu, než v momentu zadání příkazu. Příkaz Sell Stop funguje na stejné bázi, akorát měnové páry prodáváme na nižších hodnotách, než jsou ty aktuální.
Stop Loss
Tento příkaz by se měl používat automaticky při každém nákupu měnového páru. Stop Loss totiž umožňuje nastavit si maximální ztrátu každé investice. Když například nakoupíte pár EUR / USD za aktuální cenu 1.1365, můžete si nastavit Stop Loss na 1.1300 a zabránit tak větším ztrátám. Je však důležité si uvědomit, že příkaz Stop Loss nedokáže ztrátám na Forexu zabránit. Pouze je omezuje.
Trailing Stop
Příkaz Trailing Stop je výborná volba v kombinaci se Stop Loss. Trailing Stop totiž zabraňuje ziskově se vyvíjející investici před propadem do ztráty tím, že udržuje hodnotu Stop Loss v nastavené vzdálenosti od aktuální ceny trhu. Tento příkaz tedy umožňuje zvyšování hodnoty investice a zároveň snižování rizika ztráty.
Příklad Trailing Stop
Představme si, že aktuálně je naše investice na 500 pipů a očekáváme, že její hodnota stále poroste, avšak chceme předejít případné ztrátě. Trailing Stop si tak nastavíme na 300 pipů, čímž si stanovíme maximální možný propad investice. Navíc s růstem hodnoty měnového páru se Trailing Stop stále udržuje na 200 pipech od aktuální ceny.
Take Profit (realizovat zisk)
Příkaz Take Profit je protikladem Stop Loss. Jde tedy o příkaz, kterým si nastavíte maximální hranici zisku. Když se cena měnového páru vyšplhá až na tuto hranici, zisk je automaticky vyplacen. Stejně jako Stop Loss i Take Profit je dobré si nastavit a tak chránit svou investici proti nepříznivému vývoji.